MILIARD ZŁOTYCH NA WSPARCIE UZDROWISK

Pomoc uzdrowiskom jest dla rządu sprawą priorytetową, bowiem turystyka uzdrowiskowa i senioralna to sektory turystyki, które rozwijają się najbardziej dynamicznie.

Od kiedy w październiku rząd zakazał działalności uzdrowiskom, sytuacja finansowa sanatoriów i szerzej - miejscowości i gmin żyjących z turystyki uzdrowiskowej dramatycznie się pogarsza. W ostatnich tygodniach organizacje reprezentujące miejscowości i gminy uzdrowiskowe wystosowały do premiera Mateusza Morawieckiego listy z prośbą o wsparcie tych ośrodków. Autorem jednego z nich jest Jerzy Szymańczyk, prezes Unii Uzdrowisk Polskich, który w imieniu 3 organizacji: Stowarzyszenia Unia Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”, wystąpił do prezesa Rady Ministrów z apelem o wprowadzenie narzędzi pomocowych dla sektora uzdrowiskowego.

W początkach grudnia pojawiła się nadzieja, że taka pomoc nadejdzie. Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy poinformował, że trwają prace nad programem Polskie Uzdrowiska, który ma pomóc w odbudowie turystyki uzdrowiskowej po pandemii. Program ma zasilić finansowo 50 gmin uzdrowiskowych kwotą około miliarda złotych.

Informacja dostępna w serwisie Wiadomości Turystyczne.