DO 8 MLN ZŁ WSPARCIA DLA GMINY GÓRSKIEJ

Ponad 1 mld zł wynosi budżet programu wsparcia dla gmin górskich. Każda z nich, a jest ich w Polsce około 200, może ubiegać się maksymalnie o 8 mln zł pomocy.

Wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że w wielu przypadkach środki przekazane do gmin nie zrekompensują całości strat i dodaje, że nie jest to ostatni instrument wsparcia dla branży turystycznej. Przypomina też, że PFR zwróci do 60 proc. kosztów stałych przedsiębiorcom. Tłumaczy również, że program dla gmin górskich obejmuje wsparcie dwojakiego rodzaju – po pierwsze samorządy będą mogły zwolnić przedsiębiorców z podatku od nieruchomości – 80 proc. kosztów umorzenia będzie refinansowane przez rząd. Druga część to środki przeznaczone na inwestycje dla branży turystycznej w łącznej kwocie ponad 700 mln zł.

Jak podkreśla minister Michał Dworczyk ruch w gminach turystycznych z powodu wprowadzonych obostrzeń spadł o 70 proc. To ma ogromne konsekwencje finansowe dla mieszkańców i przedsiębiorców. Minister Dworczyk ma nadzieję, że to już ostatni tak trudny sezon, a dzięki szczepionkom kolejny będzie powrotem do normalności.

Więcej informacji dostępnych w serwisie Wiadomości Turystyczne.