Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Mężczyzna przemawia do mikrofonu po jego bokach siedzą kobiety.

 


 Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć Paweł Podgórski 

Biuro prasowe UMWP 

 

RaP STEAM to projekt rewolucyjny, który otwiera nowe horyzonty dla uczniów szkół podstawowych w całym regionie. Wierzę, że tytaniczna praca, jaka już została włożona w jego realizację, zaowocuje imponującymi efektami – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas posiedzenia zespołu ekspertów, koordynujących realizację najbardziej imponującego projektu edukacyjnego, jaki wdraża samorząd województwa podkarpackiego. 

 

W skład Zespołu Ekspercko – Konsultacyjnego ds. przygotowania i realizacji regionalnego projektu edukacyjnego na rzecz rozwoju nauczania robotyki z elementami programowania, kierowanego do uczniów szkół podstawowych - RaP STEAM, jak brzmi pełna nazwa gremium,  wchodzą przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację projektu oraz eksperci zewnętrzni, z doświadczeniem w zakresie robotyki i programowania, zarówno w sferze edukacji, jak i przemysłu. W siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyło się trzecie już spotkanie zespołu, którego głównym zadaniem jest merytoryczne i eksperckie wspieranie  realizacji projektu. W pracach zespołu, obok marszałka Władysława Ortyla, który przewodniczy gremium zasiadają między innymi: prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Dominik Strzałka, prodziekan ds. rozwoju  Politechniki Rzeszowskiej, prof. Lucyna Leniowska, Kierownik Zakładu Mechatroniki i Automatyki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Roman Matuszek, dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym oraz Tomasz Banaś, kierownik Działu Automatyzacji i Technik Pomiarowych, Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców „Dolina Lotnicza”. 

 

Projekt RaP STEAM, którego wartość wynosi 133 mln złotych , w tym 119,7 mln złotych to  dofinansowania – głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, budżetu państwa oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, jest w trakcie realizacji. Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich, który projekt realizuje wraz z partnerami wykonał już sporą część niezbędnych, aby projekt mógł się udać. Jak podkreślała w trakcie spotkania dyrektor PZPW Krystyna Wróblewska, strona formalno – prawna przystąpienia do projektu oraz rekrutacja szkół podstawowych są już gotowe. Umowy uczestnictwa w projekcie zawarto ze 179 organami prowadzącymi szkoły publiczne i niepubliczne. 

 

Dyrekcja i pracownicy PZPW zaangażowani w projekt RaP STEAM oraz jego partnerzy wykonali już ogrom dobrej roboty. Efektów na zewnątrz jeszcze nie widać, ponieważ praca ta ma ona ciągle charakter przygotowawczy wobec planowanego wdrożenia nauczania robotyki i programowania w szkołach. Warto jednak docenić starania oraz wkład merytoryczny, ekspercki i logistyczny, jaki codziennie jest przez wszystkich wnoszony – mówił podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl. 

 

Do tej pory wyłonieni zostali eksperci ds. postepowań o zamówienia publiczne, którzy opracowali specyfikację do zakupu komputerów i robotów edukacyjnych oraz opracowali  kompleksową dokumentację przetargową. Zespół projektowy przygotowuje przetarg na odstawę sprzętu do pracowni robotycznych. Chodzi o aż ponad 8 tysięcy komputerów i ponad 10 tysięcy zestawów robotów edukacyjnych. Przetargi na dostawę tej imponującej ilości sprzętu mają zakończyć się odpowiednio do 20 grudnia 2024. 

 

Podczas spotkania mówiono o postępach jakie osiągnięto we wdrażaniu projektu. Opracowano już założenia metodyczne do nauczania robotyki na lekcjach informatyki
i zajęciach pozalekcyjnych. Wyłoniono też wykonawcę szkoleń dla nauczycieli – to są zadania , których podejmie się Podkarpacki Zespół Placówek Wychowawczych. Z kolei Politechnika Rzeszowska – partner projektu - stworzyła platformę edukacyjną z obudową metodyczno – dydaktyczną oraz opracowała scenariusze lekcji dla części klas. Zespół Szkół im. prof. Leji, opracował natomiast warsztaty pilotażowe dla grup uczniów. 

 

RaP STEAM obejmuje ponad 770 szkół podstawowych z Podkarpacia, czyli ponad 80 procent tego typu szkół w regionie. Udział w projekcie weźmie nawet 12 tysięcy uczniów i uczennic. Projekt jest wspólnym dziełem samorządu województwa jako jego lidera, Podkarpackiego Zespołu  Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie - jako głównego podmiotu prowadzącego działania -  oraz partnerów projektu: gminy Grodzisko Dolne, Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie, a także Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności nauczania w szkołach podstawowych, dzięki ukierunkowaniu na rozwój kompetencji  w zakresie robotyki i programowania, tak by w przyszłości uczniowie mogli być konkurencyjni na rynku pracy. Projekt będzie realizowany we wszystkich szkołach regionu, które zgłosiły chęć uczestnictwa w nim, aż do końca 2029 roku.

 

RaP STEAM jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Wartość projektu wynosi 133 mln złotych. 119,7 mln złotych to kwota dofinansowania – głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu państwa. Ponad 13 mln złotych to wkład własny z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: RaP STEAM ma się dobrze