Muzyczny i historyczny hołd dla bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
Zdjęcia: Urząd Miejski w Przemyślu, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP
1 grudnia 2024 roku Przemyśl stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia, które połączyło pamięć historyczną, kulturę i wartości konstytuujące wspólnotę. W podniosłej atmosferze odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ten wielki duchowny i patriota swoją odwagą i męczeńską śmiercią stał się symbolem walki o wolność, prawdę i godność człowieka. Wydarzenie, wzbogacone o koncert muzyczny dedykowany niezłomnemu kapłanowi, zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli instytucji publicznych, duchowieństwa, członków NSZZ „Solidarność” oraz mieszkańców województwa. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali: wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Anna Huk oraz radny województwa Bogdan Romaniuk.
Pomnik, autorstwa artysty rzeźbiarza Eliasza Dyrowa, to ponad dwumetrowy odlew z brązu, przedstawiający ks. Jerzego. Kapłan został ukazany jako postać pełna skromności, a jednocześnie emanująca charyzmą. Symbolika palmy, obecna w kompozycji, przypomina o męczeńskiej śmierci i zwycięstwie ducha. Cokół, na którym stoi postać, obłożony jest granitowymi płytami, z których frontowa zawiera inskrypcję będącą fragmentem listu abp. Ignacego Tokarczuka:
„Z Ewangelii czerpał inspirację i Ewangelia łącznie z nauką Kościoła kazała mu służyć ludziom.”
W fundamentach pomnika złożono metalową tubę zawierającą Akt Erekcyjny oraz przedmioty związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, podczas której homilia przypomniała zgromadzonym wartości, jakie ks. Jerzy Popiełuszko nieustannie głosił: umiłowanie Boga, Ojczyzny oraz solidarność z ludźmi pracy. Po niej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika na Placu Katedralnym w Przemyślu.
Dalsza część obchodów 40. rocznicy śmierci miała miejsce w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. I. Krasickiego, gdzie organizatorzy podziękowali darczyńcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego monumentu w Przemyślu, zaś uczestnicy spotkania podzielili się refleksjami związanymi z dziedzictwem patrona „Solidarności”. Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, iż odsłonięcie pomnika bł. ks. J. Popiełuszki ma dla wielu przedstawicieli samorządu wymiar osobisty, gdyż byli zaangażowani w dzieje NSZZ „Solidarność”, a także doniosły wymiar narodowy. Jego ofiara to symbol polskich wysiłków na rzecz zrzucenia komunistycznego jarzma, ale również drogowskaz wobec współczesnych wyzwań.
Całodniowe uroczystości zakończył koncert Sacrum et Patria – Ostatnie Kazanie w kościele oo. Franciszkanów, przygotowany i sfinansowany przez samorząd województwa jako współorganizatora uroczystości. Koncert patriotyczno-oratoryjny połączył w sobie głęboką refleksję nad historią Polski, duchowością oraz twórczością najwybitniejszych polskich kompozytorów. W kulminacyjnym punkcie licznie zgromadzona publiczność wysłuchała premiery utworu „Tryptyk pamięci księdza Jerzego Popiełuszki”, skomponowanego specjalnie z tej okazji przez Dominika Lasotę.
Wykonanie wszystkich utworów odbyło się w monumentalnej oprawie oratoryjnej, z udziałem kwintetu kameralnego oraz solistów w osobach: Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Maciej Bartczak (baryton), Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk (flet).
Pomnik został sfinansowany przez Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność“, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Komitet Honorowy Budowy Pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu: Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski, ks. prałat Mieczysław Rusin, Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marek Kamiński, Zasłużony Działacz NSZZ „Solidarność”.
Ks. Jerzy Popiełuszko od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w procesach osób oskarżanych o przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. Działalność ks. Jerzego ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. W czasie stanu wojennego był wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Przed śmiercią był torturowany. W 2010 r. został beatyfikowany. Cztery lata później rozpoczął się jego proces kanonizacyjny.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Muzyczny i historyczny hołd dla bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu